Labai sveikintina, jeigu nutarėte statytis nuosavą namą – tai vienas iš svarbiausių gyvenimo sprendimų. Namų statyba neapsiriboja vien mūrijimo, tinkavimo, apdailos ir panašiais darbais. Iki tos akimirkos, kai jau galėsite jaukiai įsikurti naujame savo būste, reikės atlikti nemažai darbų. Namų statyba visų pirma prasideda nuo žemės sklypo įsigijimo. Tuomet reikia parengti tinkamą namo projektą, sutvarkyti reikalingus dokumentus, sutarti su namų statyba užsiimančia įstaiga dėl darbų pradėjimo ir galų gale pastatytą namą priduoti. Apie kiekvieną iš šių punktų verta būtų pakalbėti kiek išsamiau.

Visų pirma, savo namo statybai reikia išsirinkti tokį žemės sklypą, kuris turėtų „namų valdos“ paskirtį. Jei ji kitokia, reikia keisti (be abejonės, tokia galimybė ne visuomet būna). Turėkite omenyje, kad žemės sklypo paskirties keitimas užtrunka gana ilgai ir nemažai kainuoja. Jeigu nuspręsite namą statytis žemės ūkio paskirties sklype, jums bus reikalingas Ūkininko pažymėjimas. Kai turėsite žemės sklypą, jo dokumentus reikės tvarkytis pas notarą ir vėliau įregistruoti VĮ „Registrų centre“.

Namų statyba neatsiejama nuo tinkamo projekto pasirinkimo. Norint tai padaryti, riekia kreiptis į specialistus, kurie sukurs individualų namo projektą arba pasiūlys išsirinkti iš jau esamų. Kartotinis projektas, be abejonės, yra gerokai pigesnis. Remiantis LR įstatymais, techninį projektą, arba architektūrinę projekto dalį, turi teisę ruošti tik atestatuoti asmenys. Tai gali būti viso namo projekto, konstruktyvinės ar architektūrinės dalies projekto vadovas. Techninis projektas susideda iš tekstinės bei grafinės dalies. Kalbant apie brėžinius, dažniausiai pakanka pamatų plano su pjūviais, fasadų, perdangų bei gegnių išdėstymo schemų, aukštų planų ir pastato pjūvio. Iš viso reikalingi 6–8 brėžiniai. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad ne visi namų projektai tinkami konkrečiam sklypui. Dėl šios priežasties, siekiant išvengti vėlesnių netikėtumų, architektui būtina parodyti žemės sklypo dokumentus. Kai jau turite namo projektą, galite drąsiai kreiptis į įmones, kurios turi teisę atlikti tolimesnius projektavimo ir derinimo darbus. Vėliau reikia pasirūpinti statybos leidimu, kurį išduoda miesto arba rajono savivaldybė, kurios teritorijoje yra žemės sklypas. Tačiau prieš tai pasižiūrėkite, ar turite visus reikalingus dokumentus: topografinę sklypo nuotrauką, inžinerinius geologinius tyrinėjimus pastato statybos vietoje, taip pat paraišką projektavimo darbų sąvadui išduoti, vandentiekio bei nuotekų ir elektros tinklų įvado projektus. Be abejonės, projektas turi būti suderintas su higienos centru, atitikti aplinkosauginius reikalavimus. Reikia sudaryti sklypo plano, sklypo aukščių plano bei inžinerinių tinklų suvestinę. Visi šie dokumentai kartu su namo projektu yra perduodami savivaldybės komisijai, kad ši juos patvirtintų ir išduotų leidimą statyboms.

Kai jau turite žemės sklypą su tvarkingais dokumentais, namo projektą bei statybos leidimą, tuomet galite pradėti statybas. Geriausiai tai padarys profesionalūs statybininkai, kurie turi ilgametę darbo patirtį ir puikiai išmano visą statybų procesą – nuo pamatų iki stogo.

Kai namas jau pastatytas, o aplinka sutvarkyta, būtina tinkamai įforminti šio naujo statinio registraciją. Remiantis LR statybos norminiais dokumentais ir LR Statybos įstatymu, naujai pastatytas, rekonstruotas arba kapitališkai suremontuotas pastatas, privalo būti tikrinamas valstybinės priežiūros institucijų atstovų ir pripažįstamas arba nepripažįstamas tinkamu naudoti. Namas turi būti apžiūrėtas Valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspekcijos bei Valstybinės energetikos inspekcijos, taip pat Aplinkos apsaugos departamento, Visuomenės sveikatos centro, Valstybinės teritorijų planavimo bei Statybos inspekcijos. Labai dažnai įmonė, kuri užsiima statybomis, reikiamus dokumentus su šiomis institucijomis sutvarko pati.


Čia pateikiamas žemėlapis su "ITR Grupė" atliktais ir/arba vykdomais projektais: